Bajki niezatarte


Autor: thompawlik
29 stycznia 2015, 16:00

Opowiadania – spisane ale także te w postaci filmów są znajome wszystkim. Od wielu lat każde pokolenie ma własne, ulubione postacie a także opowieści. Aktualnie małolaty ubóstwiają Finna z Adventure Time, ponad piętnaście lat temu był to Inspektor Gadget, a cztery dziesięciolecia temu sławą cieszył się Kot Filemon. A które historie są współcześnie atrakcyjne dla wszystkich, również dla dwudziestolatka jak i osoby w średnim wieku.
 

Król Lew czyli znana wszystkim historia Simby

Kiedy zapytamy się dowolnego studenta, jaką bajkę kojarzy z czasów bycia dzieckiem wtenczas większa część z nich odpowie „Król Lew”. Owa wspaniała animacja wykonana na tematyce Hamleta kojarzy się większości dwudziestolatków. Analogicznie jest z piosenką przewodnią czyli Hakuna Matata. Prawie każdy umie nucić bądź nawet czasem śpiewać ten utwór. I prawdopodobnie porównywalnie bywa z resztą utworów z owego filmu. Na stale wychwycił się on w sercu mnogości osób, zarówno ówczesnych małolatów jak i dorosłych.
 

Przygody Misia Uszatka czyli najpopularniejsza polska bajka o misiu

Osoby odrobinę starsze chociaż nie często trafili na modę na Króla Lwa. Dotyczy on przeważnie osób z pokolenia Y to znaczy ludzi powitych po 89 roku. Chociaż nie oznacza to, że nie mają one własnych ukochanych animacji z młodszych lat. Tą z w największym stopniu wielbionych z okresu przełomu lat 70 i 80 są Przygody Misia Uszatka tworzone przez łódzką wytwórnię Se-ma-for. Czaruje ona wszystkich od ogromu lat, w końcu osoba niedźwiadka i innych bohaterów nie może, nie polubić.
 

Przygody Baltazara Gąbki czyli poznawanie Krainy Deszczowców

To jedna z owych bajek, jakie pamiętają całe generacje. Wyprawy Profesora Gąbki i jego pomocników: Smoka i nadwornego kucharza są znajome urodzonym w różnych latach. Dziwne historie mające miejsce w Krainie Deszczowców zostały we wspomnieniach dzieciaków oraz osób starszych. A wyrażenia takie jak Karramba czy Szpieg z Krainy Deszczowców na zawsze przeszły do przeciętnego języka.
 

Czeski Krecik czyli humorystyczne historie

Wyszukując kultowych bajek nie sposób nie powiedzieć o takiej bajce wykreowanie na południe od Polski. Czechosłowacy wykreowali wszak animację o Kreciku, która jest modna od 1957. Mimo, że w historyjce z trudem wynaleźć rozmowy bardziej złożone aniżeli „ahoj” lub „ojej”, to zabawia ona identycznie odpowiednio ludzi starszych jak i dzieciaki. A sama figura głównego Krecika stała się wprost znakiem w Republice Czeskiej.

Przedstawione animacje są listą czysto subiektywną. Aczkolwiek ich wybór umożliwia na odświeżanie sobie dziecięcych pamięci, a to bez baczenia na to czy widziało się bajki 3 czy 40 lat temu. Uciecha z ich oglądania była wszak bardzo pokrewna.

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz